]

Jak się nie dać COVID

Jak poradzić sobie w tym wyjątkowym czasie?

Chociaż nie jesteśmy specjalistkami w dziedzinie psychologii, zdecydowałyśmy się napisać ten artykuł, ponieważ tak jak Wy zastanawiamy się: jaki czas jest przed nami, jak długo będzie trwał i jak dodać sobie mocy, by przetrwać go w dobrej kondycji? Rozmawiamy z przyjaciółmi i wydaje nam się, że największą trudnością w obecnym czasie jest odnalezienie nowego rytmu dnia. Kiedyś czynności takie jak: wyjście na basen, wizyta w siłowni, spotkanie ze znajomymi, pójście do kina czy po prostu załatwianie spraw na mieście (dla nas organizacja eventu) wyznaczały rytm naszego dnia. Każdy z nas miał swój codzienny kalendarz, który trzymał w ryzach nasze tygodnie i mimo że nieraz narzekaliśmy na nadmiar zajęć, to jednak ów plan trzymał dynamikę dnia, dzięki czemu mogliśmy mieć poczucie satysfakcji i spełnienia.

Na tę chwilę nie możemy liczyć na zastrzyk pozytywnej energii w postaci integracji firmowej czy spotkania ze znajomymi w swobodnej atmosferze.
Teraz, w dużej mierze pracujemy zdalnie lub zostajemy przymusowo w domu. Nierzadko łapiemy się na tym, że dzień, który minął, był chaotyczny, a o godzinie 17:00 jesteśmy jeszcze w pidżamie. Jeśli ten przypadek Was nie dotyczy, to super, doskonale sobie radzicie. Jeśli jednak martwi Was to, że dni są podobne do siebie, aura nie sprzyja pozytywnemu myśleniu, sytuacja wymaga nowego ładu i porządku, zastanawiacie się, co zrobić, by nie zwariować i gdzie szukać siły do dalszego działania…

Mamy dla Was kilka propozycji, które pozwolą przetrwać ten czas w dobrej kondycji😊

Mimo że nasza aktywność jest ograniczana, to pozostają chęci i kreatywność. Warto przekuć je na działania, których rezultatem jest wydzielanie przez nasz mózg dopaminy, odpowiadającej za uczucie przyjemności i satysfakcji. Kto tego nie pożąda, szczególnie w takich chwilach? Wszyscy! Dopamina jest wydzielana w różnych procesach, m.in. podczas procesu uczenia się. Wiemy, wiemy, w takich chwilach nie mamy ochoty na naukę 😊 A jednak warto się nad tym zastanowić, ponieważ podczas nauki oprócz satysfakcji i zadowolenia z postępów, rozpędzamy naszą kreatywność i wyobraźnię. Więc nie obawiajmy się jej, wybierzmy temat oraz odpowiednią i przyjazną dla siebie metodę.

Każda forma jest warta uwagi, najprostszą może być czytanie książek.
Ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy uczyli się nowych rzeczy! I nie musi być to od razu 3-miesięczny kurs języka francuskiego. Możemy uczyć się języka lub podwyższyć jego znajomość w bardziej przyjemny sposób, np. oglądając filmy lub seriale w języku oryginalnym.
Bardzo ciekawym stylem uczenia się, który lubi nasz mózg, jest nauka wizualna. Takie „obrazkowe” szkolenie znacznie skraca sam proces uczenia i jest bardziej kreatywne od tradycyjnych metod. Dlatego na ten pandemiczny czas proponujemy Wam poznać infografikę – ciekawe połączenie obrazu i pomysłowości. Świetną propozycje przygotowuje https://www.facebook.com/mocrysowania/. To proste, zabawne i przyjemne rysunki – odkryj ich moc ! Inna propozycja to udział online w profesjonalnych wykładach prowadzonych przez ekspertów. Chcemy przekonać Was, że to nie musi być nudne i zachęcamy do wejścia na platformę TED Talks (https://www.ted.com/). To bardzo skondensowana, ciekawie i prosto podana, specjalistyczna wiedza w pigułce. Specjalistyczna wcale nie oznacza trudna, możecie dowiedzieć się np. jak wygląda dzień z życia szamana czy krótką historię alkoholu. Zajrzyjcie tam koniecznie, potrzebujecie 5 do 20 minut! Jeśli lubicie sztukę bez wychodzenia z domu, kolejek i tłumów, wybierzcie się na wirtualną wycieczkę po najpiękniejszych muzeach świata. Czekają na Was m.in. Luwr w Paryżu, Mertopolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy Museum Muncha w Oslo. Jeśli lubicie prace Van Gogha lub Fridę Kahlo możecie zobaczyć z bliska ich niezwykłą twórczość i unikatowe kolekcje.
To również kolejne, ciekawe i nowe doświadczenie dla naszego umysłu.

A jeśli nie lubicie uczyć się sami?

Warto zastanowić się wtedy nad warsztatami online. Jest wiele ciekawych propozycji na rynku i uwierzcie nam, w ten sposób możecie nauczyć się prawie wszystkiego.
Nie będziecie tam sami, ponieważ gospodarz programu poprowadzi Was bardzo sprawnie za rękę. Możecie również aktywnie uczestniczyć w tym spotkaniu, zadając pytania, wysyłając zdjęcia swojej pracy czy zaangażować się, komentując zdarzenie na bieżąco. Tak jak pisałyśmy, prawie każda dziedzina jest dla Was dostępna, może to być więc gotowanie, zajęcia hand made, modelarstwo, nauka rysunku czy stworzenie w domu ogródka ziołowego. Jeśli jest coś, czego chcielibyście się nauczyć podczas warsztatu, na pewno to znajdziecie 😊.

Niektórzy nie lubią uczyć się nowych rzeczy…

Gdybyście nie chcieli uczyć się czegoś nowego, możecie wrócić do swoich starych lub ukrytych pasji, odkryć na nowo satysfakcję z malowania, projektowania, szycia czy tworzenia konstrukcji lego. To naprawdę dobry pomysł, by przypomnieć sobie chwile sprzed lat i ponownie je wskrzesić. Sięgnąć pamięcią do tego, co kiedyś dla nas było ważne. Jak uważacie?

Dla naszej umysłowej aktywności znaczące są również wszelkie zabawy myślowe i przede wszystkim uśmiech 😊. I tu proszę się nie śmiać z dawnego zwyczaju rozwiązywania krzyżówek czy rebusów, ponieważ jak najbardziej są super rozrywką umysłową. Takie mini zabawy to również doskonała odskocznia podczas przerw w pracy. Oczywiście, nie powinniśmy zapominać o znanych i lubianych planszówkach czy choćby zwykłej grze karcianej w makao. Dlaczego nie?

Na zachętę proponujemy dwie krótkie zabawy:

  1. Uwielbiana przez Maję gra w śmieszne tytuły książek: Kładziemy na stole od 5 do 10 lub więcej książek – tak, aby widoczne były ich tytuły (najlepiej patrzeć na ich grzbiety) i próbujemy z widocznych tytułów stworzyć nowy tytuł. Wygrywa najśmieszniejszy lub najdziwniejszy nowy tytuł 😊. Nasunął Wam się jakiś pomysł?
  2. Uwielbiana przez Adę: Wybieramy 4 słowa. Zadaniem jest powiedzenie nowego słowa, które będzie łączyło wszystkie wymienione wcześniej.
    Jeśli nie mamy akurat z kim w to zagrać, zawsze możemy również zrobić to sami, nawet wracając z pracy.

Warto spróbować! Nasz umysł lubi wszelkie, również te małe wyzwania.

Z pewnością odwdzięczy się za to, że uzupełniliśmy odrobinę dobrego paliwa. Jednak dla pełnej równowagi pamiętajmy również o swoim ciele.
Dlatego namawiamy Was na spacery lub regularne treningi w domu. Gdybyście chcieli zrobić krok dalej, warto również lepiej się odżywiać. Niekoniecznie musimy rozpoczynać nową dietę. Możemy wprowadzić kilka nowych, zdrowych nawyków, np. pić więcej wody, jeść więcej warzyw lub zmniejszyć ilość spożywanych słodyczy 😊
Pamiętajmy również o śnie i wypoczynku. W ten sposób całościowo o siebie zadbamy i poczujemy się lepiej. Poczujemy, że zrobiliśmy coś dla siebie, a to zawsze dodaje mocy.

Bardzo Was prosimy – pamiętajcie, nie namawiamy Was, aby robić wszystko na raz i w dużej ilości😊 Wybierzcie to, co najbardziej Wam odpowiada i róbcie to regularnie, tak, aby stworzyć pozytywny, nowy nawyk. Jak to zrobić? Zaplanujmy te czynności. Jeśli jest to np. czytanie książki – to 30 min. dziennie, wykład – raz w tygodniu, planszówka –
zawsze w środę, a film w oryginale – 2 razy w tygodniu.

W ten sposób ułóżcie swój nowy kalendarz dnia i trzymajcie się go! Zacznijcie od czegoś nowego i nie przestawajcie, a później zobaczcie, co się stanie 😊

Efekt Cię zaskoczy!

Mamy nadzieję, że znaleźliście coś dla siebie w tym artykule. Jeśli nie, może zmotywowałyśmy Was do nowych wyzwań i otwartości na rozwój osobisty?
Jesteśmy przekonane, że takie działania dadzą nam wszystkim siłę, większą sprawność i wygraną z nadchodzącym czasem!

Trzymajmy się wszyscy dobrych dla siebie rzeczy, pamiętajmy o sobie i bliskich i nie dajmy się codzienności!