Top trendy 2020 roku, FBE 22.01.2020

22 stycznia tego roku odbyło się V Forum Branży Eventowej w Expo XXI, w Warszawie. Zawsze z ciekawością i wielkim apetytem uczestniczymy w tym wydarzeniu. Lubimy i chcemy być na bieżąco, poznawać nowe propozycje i rozwiązania potrzebne do organizacji eventu. Jesteśmy tu również po to, by móc przygotować się do zbilżających się trendów. Krótko mówiąc – być na czasie, a nawet przed .
W tym miejscu otrzymujemy właśnie to wszystko.

W roku 2020 na FBE były aż dwie sceny, tym samym więcej ciekawych prelekcji i doświadczeń. Jest już tradycją tej konferencji wystąpienie Krzysztofa Celucha, który co roku wprowadza nas w światowe trendy eventowe.

Przedstawiamy zatem 10 najważniejszych trendów

w przemyśle spotkań, wg Krzysztofa Celucha, z którymi będziemy się zmierzać w niedalekiej przyszłości, a część z nich jest już naszą codziennością:

ZAANGAŻOWANIE DZIĘKI MEDIOM SPOŁECZNOŚCIOWYM

UKRYTA SPOŁECZNOŚĆ

UCZESTNICY „NA OSTATNIĄ CHWILĘ”

NIE TYLKO RECYKLING

UWAGA ZNACZY WSZYSTKO

EKSPLOZJA EMPIRYCZNA

ZMIANA POKOLEŃ

KONSOLIDACJA PRZEDE WSZYSTKIM

REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA 4.0

RÓŻNE MODELE WYCENY

Niektóre z tych topów są dla nas oczywiste i brzmią znajomo. Choćby pierwszy, mówiący o mediach społecznościowych. Każdy na swój sposób przecież stara się w nich zaistnieć. Jednak trend zobowiązuje do czegoś więcej i więcej np. do angażowania różnego rodzaju narzędzi tych mediów, którymi mogą być agregowanie treści czy tworzenie rozbudowanych treści wizualnych. Ciekawe jest bowiem to, że wg RhythmoOne 85% udostępnień odbywa się przez ukryte rozmowy społecznościowe. A to daje nam do myślenia, czy nie powinniśmy skorzystać z tego kanału, a pewne ukryte treści udostępniać, by inni mogli je udostępniać dalej? Te dwa punkty będą nam przypominać o ich wadze, a to dobrze, ponieważ wciąż od nich uciekamy.

Ciekawym trendem jest dla nas „uczestnictwo na ostatnią chwilę”, które dotyczy głównie organizacji dużych imprez, np. koncertów, gdzie bilety sprzedajemy w „ostatnich”, wciąż kończących się pulach w najlepszej cenie.

Czy to działa? Oczywiście, że tak!

Wzbudza ciekowość i zachęca do szybkiej decyzji. Ponieważ bilety się wyprzedają, koniecznie musimy kupić ten ostatni! Sprzedaż biletów jest tylko przykładem. Temat dotyczy szeroko rozumianej promocji i marketingu w eventach.

Punkt mówiący „nie tylko recykling” jak najbardziej popieramy, mamy go w sercu i głowie. Wskazuje na ważność zaangażowania
i wszechstronność w pracy, neguje działanie na pół gwizdka. Wciąż i zawsze wcielamy go w nasze życie eventowca oraz łączymy
z następnym top punktem: „Uwaga znaczy wszystko”. Rozwijając to hasło, myślimy m.in. o uwadze dla klienta i jego oczekiwań oraz
o budowaniu z nim relacji! (o tym, jak jest dla nas ważny, wspominamy na naszej stronie od dawna).

I super! W naszym przypadku to nie tylko sposób na Strefę Zdarzeń, takie po prostu jesteśmy.

Z innych topów mamy „eksplozję empiryczną”. To trend związany z uczestnictwem w eventach poprzez doświadczenia. Ważna jest oczywiście zmiana pokoleń, jej technologiczne i cybernetyczne potrzeby, które możemy połączyć z nowymi możliwościami audiowizualnymi i rzeczywistością wirtualną.

W bardzo wielkim skrócie możemy powiedzieć, że w 2020 roku ważne będą nowe technologie, social media, doświadczalność podczas eventu, otwarcie na nowe aktywności interaktywne, które powinny zachęcać nowe pokolenie do wspólnych działań. Jednak w tym świecie przeładowanym technologią i informacjami nie możemy zapominać o dobrej komunikacji i tworzeniu relacji.

Te ważne kwestie będziemy brać pod uwagę, przygotowując nasze wydarzenia.

Trzy grosze

Chciałybyśmy na koniec dorzucić swoje trzy grosze: dwa nasze strefowe trendy, które postrzegamy w przestrzeni eventowej i wokół nas.

Z pewnością możemy zauważyć rosnącą troskę o naszą planetę, która nas bardzo cieszy. Za tym trendem muszą również podążać firmy eventowe. Dlatego podczas organizacji wydarzeń uwzględniamy dobrą zmianę i dostosowujemy charakter spotkania, aby stał się bardziej przyjazny nam i naszemu środowisku (obszerniej piszemy o tym na naszym blogu w artykule „Ekotrendy w eventach” https://strefazdarzen.pl/2020/04/05/ekotrend-w-branzy-spotkan/).

Drugi, ważny dla nas trend, to tak naprawdę nasz top i główna zasada w naszej pracy. To tworzenie zdarzeń, które angażują gości, są dla nich wiarygodne i dobrze przygotowane. Możecie być pewni, że przygotowując dla Was spotkanie, bez względu na trendy i modę, będziemy kierować się właśnie tą kluczową dla nas zasadą.

 

Do zobaczenia na wspólnym spotkaniu w 2020 roku!

 

Źródło: Raport trendy 2020/Krzysztof Celuch/ www.meetingplanner.pl