Dietetyczne menu podczas eventów

Kto z nas nie lubi jeść? Nie musimy odpowiadać na to pytanie 😊. Poza tym spożywanie posiłków w towarzystwie innych osób jest rodzajem przyjemności i zjawiskiem społecznym, kulturowym, które należy szczególnie pielęgnować.

Dieta na imprezie firmowej

Wszem i wobec wiadomo, że dobre jedzenie to jedna z absolutnych podstaw udanego wydarzenia. Czy jest to świętowanie różnych, ważnych okazji w kameralnym towarzystwie, czy też celebrowanie w liczniejszym gronie, zwykło się mawiać, że wybór miejsca, jedzenia i muzyki to rzeczy kluczowe. Nie inaczej jest w przypadku wydarzeń dedykowanym firmom. W myśl zasady – przez żołądek do serca – naszym celem jest dotarcie do serc pracowników i ich pracodawców 🙂 Dlatego każdy event powinien mieć dopracowaną, wręcz do szczegółu, kwestię jedzenia i każdy organizator imprez powinien o tym pamiętać.

Organizacja eventów a diety

Od czego należy zacząć? Od precyzyjnej listy gości wraz z ich preferencjami dietetycznymi. Nie każdy je mięso czy ryby. Wspólne grill party czy piknik nie mogą być zawężone tylko do kiełbasek, czy mięsnych szaszłyków. I choć w dzisiejszych czasach to sprawa bezdyskusyjna – coraz więcej wśród nas wegetarian, wegan czy osób z nietolerancjami pokarmowymi oraz chorobami autoimmunologicznymi – organizacja eventu wymaga nader skrupulatnego policzenia wszystkich osób biorących udział w evencie i uwzględnienia ich diet, aby każdy z gości czuł się komfortowo. A pamiętajmy, że diet może być wiele: bezglutenowa, bez nabiału, bezmięsna, o niskim indeksie glikemicznym, uwzględniająca choroby typu celiakia czy Hashimoto oraz inne. Dlatego równie ważne jest, by mimo zróżnicowania dotyczącego jedzenia, odpowiednio zadbać o to, aby specjalnie przygotowane posiłki nie powodowały izolacji, czy podziału na podgrupy umieszczając osoby w oddzielnych pomieszczeniach. Aby cel wspólnej integracji podczas eventu został osiągnięty, powinniśmy zapewnić gościom wspólne spożywanie posiłków i biesiadowanie.

Jedzenie na każde warunki

O dobrej, przemyślanej organizacji dotyczącej jedzenia, należy także pamiętać, planując przeróżne atrakcje na eventy. I tak np. podczas organizowanych przez nas gier terenowych dla firm, dbamy o to, aby w specjalnie przygotowanych dla uczestników wygodnych lunch boxach (à la catering dietetyczny/dieta pudełkowa), poza wodą i owocami znalazły się np. wegańskie batony, które będą zdrową przekąską dla każdego, bez względu na rodzaj stosowanej diety, a także dostarczą niezbędnego zastrzyku energii podczas aktywności fizycznej. Gdy organizowany event trwa kilka dni i składa się z kilku etapów, różnych aktywności, właściwie na każdym kroku myślimy o ważnych szczegółach dotyczących jedzenia – nic nie może umknąć naszej uwadze.

Specjalne oznaczenia to świetne ułatwienie

Wszystkie dotychczasowe, zorganizowane przez nas imprezy firmowe, to pole wielu doświadczeń, także tych „jedzeniowych”, dzięki którym cały czas się doskonalimy. Wiedząc, jak ważne jest właściwie i przejrzyste oznaczanie potraw, aby było zrozumiałe dla wszystkich uczestników (odpowiednie znaczki – zielone listki dla potraw wege, oznaczenia diet, jak BL – bez laktozy, BG – bez glutenu itp.), pamiętamy również o dobrej widoczności takich oznaczeń, np. podczas wydarzeń organizowanych późnym wieczorem/nocą. Jednym z takich przykładów są bardzo popularne i cieszące się dużym zainteresowaniem fluo party – wyjątkowe, kolorowe imprezy w świetle farb UV, gdzie króluje magia fluorescencyjnych barw. Przygotowane wcześniej specjalne napisy i oznaczenia pozwolą podczas takich wieczornych imprez lepiej zorientować się, czy dana potrawa jest dla nas odpowiednia, aby przez przypadek „nie zakosztować niespodzianki” 😉

Dobry kucharz gwarancją sukcesu

Można powiedzieć – oczywista oczywistość 🙂 Wiadomo jednak, że teoria to jedno, a w praktyce – wszystko wychodzi na jaw. Dlatego najbardziej lubimy współpracować z kucharzami, których cechuje otwartość, zaangażowanie i… elastyczność – słowo klucz, także w tym przypadku. Dla takiego kucharza z „otwartą głową” wydarzenia dla dużych grup, eventy firmowe i specjalne ustalenia dotyczące jedzenia to po prostu nowe wyzwania, podczas których pojawia się doskonała okazja, aby oczarować smakowo uczestników lub wręcz popisać się czymś zupełnie wyjątkowym, dotychczas im nieznanym.

Uniwersalność to podstawa

Tutaj sprawdzają się także zupełnie uniwersalne rozwiązania / potrawy i wyobraźnia kucharza, jak np. na jednym z organizowanych przez nas eventów – kucharz przygotował dla gości uniwersalną drożdżówkę, aby niezależnie od tego, czy nie jedzą masła / mleka / preferują dietę bezglutenową / nisko węglowodanową – cała grupa mogła zjeść razem to samo pyszne i ciepłe ciasto, z kruszonką, a jakże 🙂

Pamiętamy o korzeniach

Planując eventowy jadłospis, uwielbiamy także wkomponowywać w niego regionalne produkty, wykorzystując tym samym w pełni miejsca, w którym dany event się odbywa i odkrywając coraz to nowe pyszności. Zawsze staramy się czymś zaskoczyć – szukamy lokalnych młynów, tłoczni naturalnych soków, masarni, wędzarni, eko gospodarstw, które słyną ze swoich miodów, serów, stawów hodowlanych. To takie miłe akcenty przy każdym evencie, a dla nas, jako organizatorek, radość w smakowaniu i docenianiu lokalnych produktów, dzieleniu się tym z innymi.

Food & fun

Podczas organizowania eventów, część z zaplanowaniem jedzenia to dla nas po prostu przyjemność. Niestraszne nam przeróżne diety, preferencje naszych klientów, nawet te „najdziwniejsze” 😉 Wiemy, że potrafimy sprostać takim wyzwaniom, a gdy robimy to jeszcze we współpracy z doświadczonym, kreatywnym kucharzem, jest to tym bardziej ekscytujące.

Troska o wszystkich

Dbamy o szczegóły, staramy się dopiąć wszystko na ostatni guzik. Bo tak naprawdę, czy jest to szkolenie, czy gra terenowa, impreza plenerowa czy fluo party, impreza dla 20 czy 200 osób, chcemy być zawsze czujne i zadbać o to, by nasi goście wybierający zdrowy styl życia lub będący na określonej diecie, byli pewni, że wszystkie główne dania, ale także drobne przekąski czy dietetyczne sałatki zostały przygotowane specjalnie z myślą o nich i wspaniale im smakowały. To zdecydowanie jeden z naszych głównych celów, aby każdy z naszych klientów wiedział, że organizujemy eventy z wyczuciem smaku – także dosłownie 😉